Burun Estetiği Ameliyatı (Rhinoplasty)

Gelişen dünyada, insanlara her türlü konfor ve estetik sınırsız olarak sunuluyor.

Teknoloji ile birlikte sahip olunan yenilikler insanı, kadın erkek ayrımı olmaksızın her zaman güzel olmaya ve yıllara dur diyebilecek güç arayışına itiyor.

Temel yaşam standartlarına sahip her insan, daha estetik yaşam, en iyisi için çaba harcıyor. Yaşadığı evde, giydiği kıyafette, yediği yemekte estetik bir tarz arıyor.

Burun Estetiği Ameliyatı (Rhinoplasty)

Estetik Burun Cerrahisi burnun yeniden şekillendirilmesi ameliyatıdır. Estetik burun cerrahisinin amacı, burun şeklinin yüze uygun hale getirilmesi ve fonksiyonlarının düzeltilmesidir.

Burun Estetiğiyle Hangi Sorunlar Düzeltilebilir?

Burun Estetiği, burun şeklinin düzeltildiği bir girişim olmakla birlikte, nefes alma problemleri de aynı ameliyatta kırmadan, tamponsuz olarak düzeltilmektedir. Amaç yüzdeki diğer oluşumlarla uygun orantı ve büyüklüğe sahip iyi nefes alma fonksiyonu olan, doğal ve sağlam bir burun oluşturmaktır.

Estetik burun ameliyatı ile burun kemerli ise düzeltilir, burun ucu düşüklüğü varsa kaldırılır, eğri burunları orta hatta alabilir, burun delikleri geniş ise küçültebiliriz. Ayrıca burun ucu kalın görünümlüyse inceltebiliyoruz. Ameliyat öncesinde hastanın bu değişikliklerden hangisine ne kadar ihtiyaç duyduğunu görsel olarak 3D simülasyon yöntemiyle planlayarak, ne yapılması gerektiğini bilerek ameliyata giriyorum.

Bana göre en güzel sonuçlar estetik ameliyat olduğu başkaları tarafından anlaşılmayan herhangi bir asimetrisi olmayan, yüz ile orantısı uyumlu, modern ve doğal burunlardır.


Cerrah Seçimi


Burun estetiği; cerrahın bilgi, beceri ve tecrübesinin önemli olduğu bir ameliyattır. Kişinin estetikle ilgili beklentilerinin doktor tarafından bilinmesi ve neler yapılması gerektiğinin görsel olarak bilgisayar ortamında belirlenip hastaya anlatılması önem arz etmektedir. Bu nedenle hayallerinizi çok iyi bilen, insan sağlığına son derece önem veren yetenekli cerrah ile burun konusundaki sıkıntılarınız, sorun olmaktan çıkmaktadır.

Tamponsuz Burun Estetiği ve Ağrısız İyileşme Süreci

Burun estetiği ameliyatı sonrası tampon burun içindeki kanamayı engellemek için konulmaktaydı. Hava yollarını bloke eden tamponlar nefes almayı imkânsız hale getirmekte ayrıca çıkarılması hastaya büyük rahatsızlık vermekteydi. Pek çok kişinin iyileşme süreci sırasında yaşadığı en önemli şikâyet faktörlerinden biri burun tamponu olmaktaydı.

Bu nedenle 14 yıldır hastalarımda burun tamponu kullanmamaktayım. Tampon yerine kanamayı önlemek üzere ameliyat esnasında burun içine özel bir uygulama yapmakta böylece ameliyat sonrası hastalar burunlarından nefes alabilmekte ve iyileşme sürecini çok konforlu geçirmektedir.

Ameliyat sonrası gözaltlarında oluşabilecek şişme ve kızarıklıklar genellikle bir hafta içinde tamamen kaybolmaktadır. Burun estetiği sanılanın aksine ameliyat sonrası dönemi hasta için çok rahat geçen ağrısız bir ameliyat olmakla birlikte açık ya da kapalı olmak üzere iki teknikle yapılabilmektedir. Ameliyatta hangi tekniğin uygulanacağı hastanın ihtiyacına göre belirlenir. Ameliyatlarımın büyük çoğunluğunu burun estetiği hastaları oluşturan bir cerrah olarak şunu ifade etmeliyim ki; siz hangi cerrahi tekniği seçerseniz seçin önemli olan kozmetik ve fonksiyonel sonuçları mükemmel olan burnu oluşturmaktır. Bu nedenle kişisel yaklaşımım burnun zorluk derecesine göre tekniği seçmekten yanadır. Yani son derece basit bir işlem de kapalı tekniği tercih ederken, komplike bir cerrahi gereken durumda da açık tekniği tercih etmek doğru olacaktır.

Ameliyat ve Sonrası

Burun estetiği olmak isteyen hastaların önemli bir kısmında burundan nefes alma sorunu da bulunmaktadır. Aynı ameliyatta burun estetiği ile beraber nefes alma problemine neden olan deviasyon (kıkırdak eğriliği), burun eti gibi problemlerin düzeltilmesi mümkündür. Burun estetiği genel ya da lokal anestezi ile yapılabilmekle birlikte, ben genel anesteziyi yani hastanın uyumasını tercih etmekteyim. Böylece daha konforlu bir süreç yaşanmaktadır. Ameliyat ortalama 2 saat sürmekte ve kişinin yüz gelişiminin tamamlandığı yani genç kızlarda 16 erkeklerde ise 17 yaşından sonra yapılmalıdır. Yeni tekniklerle ameliyat sonunda ağrı olmamakta ve yara izi kalmamaktadır. Ameliyat sonrası 3. günden itibaren şişlikler inmeye başlar ve hasta sosyal yaşamına devam eder. Ameliyattan 6 gün sonra kontrole gelen hastamın burun üzerindeki koruyucuyu çıkarırım. İkinci haftadan itibaren yürüyüş gibi hafif egzersizler yapabilir. 2 ay gözlük kullanılmamasını tavsiye ederim. Burun estetiği ameliyatından bir hafta sonra burun şeklini belli eder her geçen hafta ödem azaldıkça daha güzel bir görüntü ortaya çıkar, ama tam bir şekillenme ve iyileşme için ortalama 6 ay beklenmesi gerektiği de unutulmamalıdır.


Burun Estetiğinde Doğallık

Günümüzde estetik ameliyatlar hayatımızla iç içe giren çok sık uygulanan, birçok kişinin yaptırdığı ve benimsediği ameliyatlardır.

Nedenleri tartışılabilinir ama bence bunun en önemli sebebi kişinin kendisini daha özgür, özgüvenli ve doğal bir havaya büründürmek istemesi.

Burun estetiği de bu ameliyatların başında yer almaktadır. Yüz ile uyumlu, güzel ve doğal görünümlü, ameliyat olduğu belli olmayan burunlar artık yeni trend olmaya başladı.

Doğal burun; kaş ve gözlerin daha güzel göründüğü, bakışların anlam kazandığı, yüz hatlarının yumuşadığı, sinirli ifadenin kaybolduğu, kişinin kendine olan güveninin dışa yansımasında yüzün en önemli kısmını oluşturmaktadır. Doğal burun estetiği; burun ucunun çok fazla kalkık, sivri ya da geniş olmadığı, burun deliklerinin görünmediği, mandalla sıkılmış gibi bir izlenim meydana getirmediği, burnun simetrik, dudakla arasındaki açının normal sınırlarda olduğu, burun sırtının pürüzsüz ve yandan bakışta da makul seviyede olmasını ifade eder.

Ameliyat yaptığımız burnun, nasıl olurda doğal ve ameliyat olduğu hiç anlaşılmaz olabilir diye düşünebilirsiniz ama bu artık kırmadan, kanamasız ve tamponsuz yeni tekniklerle mümkündür.

Burun estetiğinde doğal görünümü elde etmek, burnun çok daha iyi nefes almasına da yardımcı olmaktadır. Sonuç olarak doğal burun felsefesi; hem iyi nefes alabilen, hem de aynı zamanda yüze uyumlu, sağlam ve güzel bir burnun yeniden doğuşunu sağladı.

Yazın Burun Estetiği Yapılır Mı? Yurt Dışından Gelen Hastaların Kaç Gün Türkiye’de Kalması Gerekiyor?

Yurtdışından gelen hastalarımın ameliyattan en az bir gün öncesinde muayenelerini yaparak yeni burun şekli ile ilgili tasarım aşamasının tamamlanmasını tercih ediyorum. Hastalarımın ameliyat oldukları gece hastanede konaklamalarını ve ameliyat sonrası kontrol muayenesi için 6 gün Türkiye’de kalmalarını istemekteyim. Burun ameliyatından sonra bir süre gözlük kullanımını kısıtlamak ve yüksek faktörlü güneş koruyucular ile güneşten korunmak gerekiyor. Bu koşulları sağladığınız takdirde yazın burun estetiği olmanızda herhangi bir sakınca olmayacaktır. Sağlık turizmi ile gelen yurtdışı hastalarım özellikle yaz mevsiminde burun estetiği yaptırmaktadır. Hem tedavi oluyorlar, hem de tatillerini yapıyorlar. Ameliyat sonrası ülkelerine döndüklerinde ise, yenilenmiş bir şekilde hayatlarına kaldıkları yerden devam ediyorlar. Bu yüzden yazın burun operasyonu yapılmaz diye bir kural yok, koruduğunuz ve dikkat ettiğiniz sürece son derece olumlu bir iyileşme dönemi yaşarsınız.

Op.Dr. Savaş SARI ' nın Mesajı ;

İnsanoğlunun, var oluşundan günümüze güzelleşmek ve güzel görünmek değişmez isteği olmuştur.

Hayallerin ötesinin yaşandığı globalleşen dünyamızda son trendlere baktığımızda genç kalmanın, bakımlı ve güzel görünmenin ilk sırayı aldığını görmekteyiz. İnsanlığın bu karşı konulmaz arzusunu göz önünde bulundurmak mükemmelliyete giden yolda temel prensibim olmuştur.